نقدی بر فمینیسم و حقوق زنان در فرهنگ غرب

تاکید قرآن بر حقوق اجتماعی، سیاسی و معرفتی زنان

فمینیزم قرآنی

فمینیسم قرآنی

جریان فمینیسم غربی یک جریان به شدت مردانه است. جریان دفاع از حقوق زن نیست. جریانی است که مردها آن را درست کرده اند برای بهره کشی هرچه بیشتر از خانمها.
در چند دهه گذشته، نظام غرب، زن را از میراث خانوادگی محروم میکرد و میگفت ارثی اگر به زن برسد، برای شوهر او است.
در قرآن یک فمینیسم و دفاع از حقوق زن وجود دارد (هرچند برخی از خانواده های متدیّن، به آن توجه نمیکنند و به زنان و دخترانشان فرصت حضور و بیان عقیده و درس خواندن و … نمیدهند) ولی دیدگاه دین اینست که او خودش باید بخواند و معارف را یاد بگیرد.
پس زن باید در معرض معارف الهی باشد و درس بخواند. نه اینکه لزوما دانشگاه برود اما به هر طریق باید معارف را یاد بگیرد، خوب و بد را و خیر و شر را تشخیص دهد.
از دیدگاه قرآن، زن، خودش طرف بیعت با پیغمبر است. یَا أَیّهَا النَّبِیّ إِذَا جَاءَک الْمُؤْمِنَات یُبَایِعْنَک عَلَى أَنْ لَا یُشْرِکْنَ بِاَللَّهِ شَیْئًا… یعنی پیامبر، اگر زنان برای بیعت با تو آمدند، مستقلاً با آنها بیعت کن، او شخصیتی است که خودش می‌فهمد، خودش طرف معارف است، خودش طرفی است که باید رای بدهد، باید فهم سیاسی پیدا بکند، خودش باید بیعت بکند. اینجور نیست که اگر شوهرش بیعت کرد، او هم تابع بیعت او است.
او در این موضوع تحت قیمومیت شوهر نیست که بگوید تو نمی فهمی. نه! از قضا زن باید بفهمد، شرایط سیاسی را درک بکند، باید ولی خود را بشناسد.
برای همین است که در سوره احزاب، قرآن با تاکید و اصراری زن را در کنار مرد میگوید، هرچند طبق دستور زبان عربی، اگر ضمیر جمع بیاید، هم زن را پوشش میدهد و هم مرد، اما آیه پس از ضمیر جمع، جمع مؤنث را هم با تاکید میگوید:
إِنَّ الْمُسْلِمینَ وَ الْمُسْلِماتِ وَ الْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤْمِناتِ وَ الْقانِتینَ وَ الْقانِتاتِ وَ الصَّادِقینَ وَ الصَّادِقاتِ وَ الصَّابِرینَ وَ الصَّابِراتِ وَ الْخاشِعینَ وَ الْخاشِعاتِ وَ الْمُتَصَدِّقینَ وَ الْمُتَصَدِّقاتِ وَ الصَّائِمینَ وَ الصَّائِماتِ وَ الْحافِظینَ فُرُوجَهُمْ وَ الْحافِظاتِ وَ الذَّاکِرینَ اللَّهَ کَثیراً وَ الذَّاکِراتِ أَعَدَّ اللَّهُ لَهُمْ مَغْفِرَهً وَ أَجْراً عَظیماً

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Best casino live online reviews.