تحلیلی بر اینکه برخی در خصوص مواضع رهبر انقلاب میگویند اگر امام بود، موضع دیگری می‌گرفت، کما اینکه در مورد رابطه پیامبر و حضرت علی هم همین را می‌گویند

اگر امام بود

این دیدگاه درست است که اگر امام در زمان ما بود، در برخی وقایع به گونه‌ دیگری رفتار می‌کرد. کما اینکه شخصیت پیامبر با شخصیت امیرالمؤمنین خیلی فرق دارد و کاریزمای پیامبر با کاریزمای امیرالمؤمنین خیلی فرق دارد و کاریزمای امیرالمؤمنین با کاریزمای امام مجتبی خیلی فرق دارد؛ لذا حرف امام مجتبی مثل حضرت علی بُرد ندارد. دلاوری‌های امیرالمؤمنین در بدر و احد و … در طول تاریخ ذکر لالایی بچه‌هاست.
:key: نکته کلیدی اینجاست که بسته به شخصیت هرکدام؛ مصالحی به‌وجود می‌آید. به نمونه‌هایی از دوران امیرالمؤمنین توجه بکنید: چرا ایشان از خون صدیقه طاهره (س) گذشتند حتی در دوران خلافت خودشان؟ چرا ایشان نتوانستند شریح قاضی را که منصوب زمان خلیفه دوم بود برکنار کنند؟ ایشان وقتی نماز تراویح را بدعت خلیفه دوم خواندند، در کوچه‌های مدینه تظاهرات شد و حضرت ماجرا را رها کرد.
ما همه را در قامت امامت می‌بینیم و در بستر سیاسی نمی‌بینیم و حال آن که فضا، فضای امامت و عصمت نبوده و فهم مردم زمان امام علی (ع) نسبت به ایشان به عنوان خلیفه رسول‌الله نبوده بلکه او را خلیفه خلفا می‌دانستند.
اینگونه که ما کودکانه تصور می‌کنیم که کاش حضرت علی بود، شمشیر می‌کشید گردن این فلان شده‌ها را می‌زد، وقتی تاریخ بخوانیم می‌بینیم اینجور نیست و حضرت علی هم اگر بود، این کارها را نمی‌کرد. حضرت علی هم به مصالح نگاه می‌کرد به “بیضه الاسلام” (حفظ نظام اسلامی) نگاه می‌کرد و سپس کارهایی می‌کرد که در موارد متعددی افکار عمومی قانع نمی‌شد.
خیلی خوب است که حکومت امیرالمؤمنین را بررسی کنیم. از جنبه اینکه حکومت ایشان در منظر عوام، حکومت ولایت فقیهی است و مردم هم عصرِ آن به چشم حکومت معصوم نگاه نمی‌کنند. مردم، ایشان را یک صحابی فقیه متقی دلاور می‌بینند. حتی اطرافیان خیلی نزدیک.
کاش ای کاش و ای کاش به ‌جای این همه همایش‌های بی‌فایده، عده‌ای تاریخ شفاهی انقلاب خودمان را از زبان بزرگان و با زبانی صریح مستند می‌کردند تا آن‌گونه که ما گیج تاریخ امیرالمؤمنین هستیم؛ آیندگان در تاریخ انقلاب گیج نخورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Best casino live online reviews.