راه های رسیدن به نورانیت قلب

یکی از اذکاری که عرفا روی آن تاکید دارند ، « بسم الله الرحمن الرحیم » است و از آن به عنوان یک مقام یاد می کنند . اسم خداوند با اسم من و شما خیلی فرق دارد . اسم ما اعتبار است اما اسم خداوند یک حقیقت است . که با عناوین مختلفی در هستی ظهور می کند
ما باید در کار های روزانه مان این ذکر را زیاد بگوییم . با توجه به این معنا که فعلیت تمام افعال از آن اسم ذات مقدس الهی گرفته می شود .
این باعث می شود انسان به عجب و غرور گرفتار شود .

خداوند وقتی می خواهد در مورد گناهی خیلی نهی کند ، می گوید حتی به آن نزدیک هم نشوید !
در مورد زنا در قرآن می فرماید : « وَ لا تَقْرَبُوا الزِّنى‏ إِنَّهُ کانَ فاحِشَهً وَ ساءَ سَبیلاً » . خب ما بحمدالله گرفتار این گناه نیستیم اما باید به مفهوم نزدیک نشدن به زنا هم دقت کنیم .

روایتی از حضرت مسیح ع هست که می فرماید : « موسی ع به قومش گفت که زنا نکنید ، اما من به شما می گویم فکر زنا را هم در ذهنتان پرورش ندهید ، چه برسد به انجام دادن آن . » این کار مثل این است که شما در یک خانه رنگ شده و تمیز ، آتش روشن کنید . حتی اگر خانه نسوزد اما دود ظاهر خانه را خراب می کند .

ذهنی که در آن فکر گناه زیاد باشد ، مثل خانه دود گرفته است . آیا می شود در خانه دود گرفته مهمان دعوت کرد ؟!
در چنین ذهنی ، در چنین قلبی حکمت و نورانیت نمی نشیند .

برای اینکه حکمت و نورانیت در قلب بنشیند باید خانه دل و ذهن را از این دوده ها پاک کرد . به همین خاطر است که وقتی در آیات ابتدائی سوره اسراء می فرماید زنا نکنید ، در آخر آیات می فرماید این احکام همه حکمت بود .

چون رعایت کردن این احکام باعث نورانیت قلب و نشستن حکمت در آن خواهد بود .

هیئت‌ شهدای گمنام دانشگاه علم و صنعت؛ شب #چهارم محرم ۱۳۹۶

سخنرانی-حجت الاسلام و المسلمین قاسمیان – شب چهارم محرم( ۱۴۳۹-۱۳۹۶ )- هیئت شهدا گمنام دانشگاه علم و صنعت

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Best casino live online reviews.